Erkekler için doğum kontrol jeli üretildi: Spermleri hızla baskılıyor

Erkekler için geliştirilen bir doğum kontrol jelinin, benzer yöntemlere göre çok daha hızlı etki gösterdiği ortaya çıktı…

Erkekler için doğum kontrol jeli üretildi: Spermleri hızla baskılıyor

Bilim insanları, erkekler için geliştirilen jel formundaki doğum kontrol yönteminin benzer yöntemlerden çok daha erken sonuç verdiğini ortaya çıkardı.

Segesteron asetat ve testosteron isimli iki hormonu bir araya getiren jelin sperm üretimini diğer deneysel hormon bazlı doğum kontrol yöntemlerinden daha hızlı baskıladığı açıklandı.

Katılımcılar jeli her kürek kemiğine günde bir kez uyguladı ve her dört haftada bir sperm sayımı testi yaptırdı. Doğum kontrolü için etkili kabul edilen eşik, meninin mililitre başına bir milyon veya daha az spermdi.

REKLAM ALANI

Endokrin Derneği’nin ABD’nin Boston kentinde düzenlediği yıllık toplantısı ENDO 2024’te sunulan bulgulara göre, çalışmadaki erkeklerin yüzde 86’sı 15. haftada bu sperm sayısına ulaştı.

Maryland, Bethesda’da bulunan Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde kontraseptif geliştirme programı şefi ve çalışmanın kıdemli araştırmacılarından Diana Blithe şunları söyledi, “Daha hızlı bir bastırma süresi, bu ilacın potansiyel kullanıcılar için çekiciliğini ve kabul edilebilirliğini artırabilir. Erkekler için güvenli, son derece etkili ve güvenilir bir şekilde geri dönüşümlü bir doğum kontrol yönteminin geliştirilmesi karşılanmamış bir ihtiyaçtır” dedi.

Bilim insanları spermlerin baskılanmasından sonra bunun etkinliğini, güvenliğini ve tedavi durduktan sonra tersine çevrilebilirliğini inceleyeceklerini duyurdu.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ