“Yaşlanma karşıtı endüstri bilim yerine parayı seçiyor”

Nobel ödüllü bir bilim insanı, yaşlanma karşıtı endüstriye karşı ciddi eleştirilerde bulundu.

“Yaşlanma karşıtı endüstri bilim yerine parayı seçiyor”

İngiltere merkezli Royal Society’nin eski başkanı Venki Ramakrishnan, insan ömrünün uzamasıyla ilgili çabaların ve fikirlerin bilimsellikten uzak olduğu ve ticarileştiği konusunda uyardı.

Ramakrishnan, bilim insanlarının yaşlanmayı anlama konusunda henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu ancak Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Paypal’ın kurucu ortağı Peter Thiel gibi milyarderlerin halihazırda büyük meblağlar yatırım yaptığını söyledi.

2009 yılında kimya alanında Nobel ödülünü kazanan bilim insanı, Galler’deki Hay Festivali’nde, insan ömrünün nasıl uzatılabileceğini incelemek üzere yaşlanmanın biyolojisini inceleyen yeni kitabı “Neden Ölürüz?” hakkında konuştu.

REKLAM ALANI

Ramakrishnan, “Yaşlanmayla ilgili abartılı heyecan ve kaygı, ticari yönleri bilimin çok ilerisinde bir yöne doğru itiyor” dedi.

YILDA 2 MİLYON DOLAR HARCIYOR

Örnek olarak Ramakrishnan, kişisel yaşlanma sürecini tersine çevirmek için yılda 2 milyon dolar harcayan Amerikalı teknoloji girişimcisi Bryan Johnson’ı gösterdi.

46 yaşındaki Johnson, potansiyel olarak yaşlanmayı geciktirici çeşitli terapileri denerken katı diyet, egzersiz ve uyku kurallarına uyuyor. Bir aşamada, genç kanın yaşlı bir vücut üzerindeki potansiyel etkilerini test etmek için kendisine oğlunun kanından nakil yapıldı.

Ramakrishnan, bu fikrin, yaşlı farelere genç kan vermenin potansiyel olarak olumlu bir etkisi olduğunu gösteren fareler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara dayandığını söylese de, uzmanların bunun insanlarda işe yarayıp yaramayacağını ve nasıl işe yarayacağını anlaması onlarca yıl alabilir.

thieljpg us3tpWmJA0y7SLnss3B4yg

InsightAce Analytics tarafından hazırlanan bir rapora göre, uzun yaşama sektörünün halihazırda 30 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor ve 2031 yılına kadar 45 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji girişimcileri başından beri bu pazarın geliştirilmesinde yer aldı. Thiel, yaşlanan hücreleri hedef alan ilaçlar geliştiren bir şirket olan Unity Bioteknoloji’nin ilk yatırımcılarından biriydi ve Bezos’un 2021’de hücresel gençleştirmeye odaklanan bir biyoteknoloji şirketi olan Altos Labs’a yatırım yaptığı bildiriliyor.

Ancak Ramakrishnan, özel sermayenin hızlı sonuçlar sağlamak ve yatırım getirisi sağlamak için özel olarak finanse edilen araştırmaların bilimsel öncelikleri çarpıtabileceği konusunda uyardı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ