Yerli ve yabancı ortaklı şirketin siyanürlü projesine onay verildi

Zenit Madencilik, Kaz Dağları çevresinde yer alan altın ve gümüş madenini büyütmek için izin aldı. Kıyım 535 futbol sahası büyüklüğüne çıkacak.

Yerli ve yabancı ortaklı şirketin siyanürlü projesine onay verildi

Kaz Dağları çevresindeki madencilik faaliyetleri yaşam savunucularının tüm itirazlarına karşın devam ediyor. TEMA Vakfı’nın verilerine göre yüzde 79’u maden ruhsatlı olan bölgede hemen hemen her gün yeni bir proje başlarken, var olanlar da büyümeye gidiyor. Bölgede siyanürlü çalışma yürüten Zenit Madencilik büyümek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Bakanlık şirketin altın ve gümüş madenindeki büyüme isteğine “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararı verildiğini açıkladı. Bu onayla birlikte şirket 259 hektarlık alanını 380 hektara, yani 535 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracak. Tarım arazisi ve ormanlık alanlarda yapılacak çalışmalarda dinamit kullanılacak. Bölgedeki cevher, ayda 20 patlatma yapılarak çıkarılacak. Şirket yılda 142 bin 103 ton cevher elde edileceğini belirtiyor.

Şirket çıkaracağı cevheri alanda bulunan Kızıltepe cevher zenginleştirme tesisinde siyanürle birlikte işleyecek. 4 bin 728 sayfalık ÇED dosyasında yer alan bilgiye göre proje alanı ve çevresinde yalnızca belirli bölgelerde yetişen endemik türler bulunuyor. Bu bitki türleri arasında çakırotu, ak kıskıs, kızılcıkotu ve hoş keten yer alıyor.

Zenit Madencilik’in ÇED raporun hazırlayan şirket Çınar Mühendislik, Kanal İstanbul gibi birçok projeyle de adını duyurdu. Şirket Kanal İstanbul’a olumlu rapor vermişti.

REKLAM ALANI

ŞİRKET KİMİN?

Yıllardır Kaz Dağları coğrafyasında çalışma yürüten Zenit Madencilik’in yüzde 53’ü Özaltın İnşaat’a ait. İktidarın gözde şirketlerinden olan Özaltın İnşaat, birçok kamu ihalesine de imza attı. Şirket, geçiş garantisini karşılaşamayan Osmangazi Köprüsü, baraj ve hidroelektrik santrali gibi projelere imza atarak kamudan da büyük bütçeli ihaleler aldı. Zenit Madencilik’in yüzde 23.5’i Ariana Resources, yüzde 23.5’i ise Proccea Construction’a ait. İngiliz asıllı şirketler Türkiye’nin başka noktalarında da çalışma sürdürüyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ