Taş Tepeler Projesi, Şanlıurfa’ya turist çekmeye devam ediyor

Şanlıurfa’da yaklaşık 100 kilometrelik bölgede aralarında Göbeklitepe ve Karahantepe’nin de bulunduğu 12 ayrı alanda neolotik döneme ilişkin yürütülen Taş Tepeler Projesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kenti ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, şehrin turizm potansiyelinin bu proje aracılığıyla çok daha fazla artacağını belirtiyor.

Taş Tepeler Projesi, Şanlıurfa’ya turist çekmeye devam ediyor

Taş Tepeler Projesi’nin dünyanın da yakından izlediği çok önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Gökhan Yazgı, “Dünyada bu çapta bu kadar multidisipliner bir çalışmanın yapıldığı başka bir yer yok, başka bir devlet de yok, başka bir alan da yok” dedi.

Yazgı, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından da üniversitelerle birlikte proje üzerinde çalışarak kentte yürütülen arkeolojik kazıların dünyaya daha doğru bir şekilde anlatılabilmesi için gayret gösterdiklerini dile getirdi ve 12 ayrı alanda gün yüzüne çıkarılan eserlerin bir taraftan da Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiğini belirtti.

‘Dünya Neolitik Kongresi’ Şanlıurfa’da düzenlenecek

REKLAM ALANI

Göbeklitepe ve Karahantepe sayesinde projenin dünya genelinde bilindiğini vurgulayan Yazgı, şöyle devam etti:

“Göbeklitepe ile birlikte Neolitik dönemle tarihin sıfır noktası sloganıyla dünyada çok önemli bir yer edindik. Karahantepe ile devam eden kazı çalışmalarında buranın Neolitik dönemle ilgili ne kadar önemli bir alan olduğu da artık herkesin malumudur. Kasım ayında Şanlıurfa’da Dünya Neolitik Kongresi yapacağız. Tüm dünyadaki bu konudaki en önemli bilim adamlarını burada misafir edeceğiz ve burada yapılan bu çalışmanın ne kadar özel ve önemli bir çalışma olduğunu da masaya yatıracağız.

Tarihe ve kültüre kanunlarla sahip çıkmak çok önemli

tas tepeler projesi sanliurfaya turist cekmeye devam ediyor 0 y2fgn85Q

Yazgı, THY ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın proje için sponsorluk anlaşması yaptığını hatırlatarak şunları kaydetti: “Taş Tepeler Projesi dünyaya artık mal olmuş bir proje. Projede artık bir partner kuruluşumuz var, Türk Hava Yolları bu projenin sponsorluğunu üstlenecek. Belli konularda destek sağlama hem de dünya çapında da tanıtımı noktasında hem uçaklarımızla, hem destinasyon noktalarımızdaki tanıtım faaliyetleriyle ilgili çok önemli bir misyon yüklenmiş oldu. Bundan sonra da Şanlıurfa daha da çok ziyaretçinin geleceği daha çok turistin misafir edileceği çok özel bir ilimiz olacak.”

Kentin turizm değerlerini tek çatı altında toplayacak Şanlıurfa Alan Başkanlığı’nın kurulum çalışmasının sürdüğüne de değinen Yazgı, “Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Kanun çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda da kanunlaşarak bundan sonraki Urfa’yı hep birlikte daha planlı bir şekilde daha kontrollü bir şekilde tarihine ve kültürüne hep birlikte sahip çıkacak bir modelle hayata geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ