Kedi veya köpekle yatmak, uyku kalitesini bozabiliyor

Yeni araştırmada gece uyanma, uyku hapı kullanma ihtiyacı ve huzursuz bacak gibi semptomlara odaklanıldı

Kedi veya köpekle yatmak, uyku kalitesini bozabiliyor

Yeni bir araştırma, evcil köpek veya kediyle yatmanın uykuyu kalitesizleştirip bireylerin daha huzursuz bir gece geçirmesine neden olabildiğini ortaya koydu.

ABD’deki Lincoln Memorial Üniversitesi’nden Dr. Lauren Wisnieski liderliğindeki çalışmada, ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması adı verilen ve 2005-2006 arasında yürütülen bir projenin verileri incelendi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Dr. Wisnieski ve ekibi, köpek sahiplerinin uyku bozukluğundan mustarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit etti.

Human-Animal Interactions adlı bilimsel dergide yayımlanan bulgular, kedi sahiplerinin de huzursuz bacak sendromu ve uykuya dalmakta güçlük çekme gibi durumlardan yakınma olasılığının arttığını gösterdi.

Evcil hayvan sahibi olmak ve uyku kalitesinin düşmesi arasındaki kesin neden-sonuç ilişkisi belirlenebilmiş değil. Ancak araştırmacılara göre bu farklılık, örneğin kedilerin geceleri daha aktif olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Öte yandan konuyla ilgili önceki çalışmalar da birbirinden farklı sonuçlar vermişti.

Dr Wisnieski, “Bir yandan, köpekler ve kediler, sosyal destek sağladığı için uyku kalitesine faydalı olabilir. Zira evcil hayvanlar bir güvenlik ve arkadaşlık duygusu sunar, bu da kaygı, stres ve depresyon düzeylerini azaltır. Öte yandan, evcil hayvanlar sahiplerinin uykusunu da bozabilir.” ifadelerini kullandı.

Son çalışma, köpek ve kedi sahibi olmakla uyku kalitesi ve uyku bozuklukları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçladı. Bu yüzden gece uyanma, uyku hapı kullanma ihtiyacı ve huzursuz bacak gibi semptomlara odaklanıldı.

Dr. Wisnieski, “Daha fazla araştırma yapılıp nedensel bir ilişki kurulabilirse, uyku kalitesi düşük olan hastaları tedavi eden doktorlara yol gösterebilir. Böylece evcil hayvan sahiplerini uykularının bölünmesi riskine dair bilgilendirmek ve evcil hayvanın geceleri yatak odasına erişimi kısıtlamak gibi olası çözümler sunmak mümkün olabilir.” diye konuştu:

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ