Cumhuriyet’in 100. yılında ödüllü eser ‘Açık Yapıt’ Türkiye’de

Sanatçı Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan eseri ‘Açık Yapıt’, Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında bugün Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Cumhuriyet’in 100. yılında ödüllü eser ‘Açık Yapıt’ Türkiye’de

cumhuriyetin 100 yilinda odullu eser acik yapit turkiyede 7lqLNSRT

Geçen haziran ayında Londra’da Somerset House’da London Design Biennale 2023 edisyonu kapsamında Türkiye’yi temsil eden sanatçı Melek Zeynep Bulut’un ‘Açık Yapıt’ eseri, 47 ülke ve çeşitli üniversiteler arasından seçilerek Public Award’ı kazanmıştı.

London Design Biennale ile yolculuğuna başlayan ‘Açık Yapıt’ ardından London Design Festival’in 20. Yıl özel edisyonuna davet edildi ve festival kapsamında Londra’nın ikonik noktalarından tarihi Thames Nehri üzerinde, dünyaca ünlü isimler ile sergilendi.

REKLAM ALANI

dha1.1 24004654

Sanatçı Melek Zeynep Bulut’un ‘Açık Yapıt’ eseri bugün de Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel davetiyle Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerle buluşuyor.

dha3.1 24004435

AÇIK YAPIT HAKKINDA:

‘Açık Yapıt’ eşik ve dönüşüm metaforlarının etrafında şekillenen, performatif bir mekân ve teatral bir geçişler sergilemesi. Eser, insanlık tarihi boyunca güç, sınır belirleme ve toplumsal hiyerarşi temsili olan kavramlarla ve bunların anlamlarıyla ilgili tartışmayı temel alıyor. Tıpkı bir enstrüman gibi çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve dolaşım plânı ziyaretçiyle etkileşime geçerek onu yerleşimin bir parçası hâline dönüştürüyor.

dha2.1 24004648

Algı ve madde üzerinden bir deneyim sunan ‘Açık Yapıt’, temellerini kapı, geçiş ve eşik kavramları üzerine kuruyor. Yerleştirme, anıtsal bir diziliş ve büyüklükle öne çıkıyor. Ziyaretçilerin bu deneysel mekâna temas etmesi ile de bu dokunulmazlık yerini sesin ve esnekliğin birleşimine devrediyor. Yerleştirme diğer taraftan da ziyaretçilerini “yeni dünyaya” dair nazik bir soru işareti bırakan bir oyun alanına davet ediyor. (DHA)


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ