Diyabet hastaları için en uygun meyve

Diyabet bakımı alanında uzmanlaşmış bir diyet uzmanı, diyabet hastalarının yiyebileceği en iyi meyveyi ve tüketilmesi gereken uygun miktarın ne kadar olduğunu açıkladı.

Diyabet hastaları için en uygun meyve

diyabet hastalari icin en uygun meyve

ABD’deki Maryland Üniversitesi Charles Bölge Tıp Merkezi’nde diyabet diyetisyeni olan Jocelyne Loran, diyabetli veya risk altında olan hastalarına bir fincan yaban mersini tüketmelerini önerdiğini açıkladı.

Loran, yaban mersininin potansiyel olarak tehlikeli bir şeker artışına neden olma riskini en düşük düzeyde taşıdığı için tercih edildiğini söyledi.

REKLAM ALANI

Hastalık, kan dolaşımında glikozun birikmesine neden olur, bu da kan şekerini aniden yükseltir ve böylece zamanla enfeksiyonlu yaralar ve kalp sorunları gibi birçok ciddi komplikasyona yol açabilir.

Eating Well’e göre ilk olarak, meyve şekerinin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatan yüksek lif içeriği nedeniyle kan şekerindeki ani yükselişleri önleyebiliyorlar.

Bir fincan yaban mersini yaklaşık 3,6 gram lif içerirken, bir muz 3,1 gram lif içerir. Elma daha fazla lif içerir, ancak yaban mersininde 4 gram daha az meyve şekeri bulunuyor.

KALORİ MİKTARI DA DÜŞÜK

Dahası, Loran, diğer bazı meyvelerin aksine, daha büyük porsiyonlarda kilo alma riskinin çok düşük olduğunu, yaban mersinin ise kalori miktarının çok düşük olduğunu söylüyor.

Bir fincan yaban mersini sadece 84 kalori içerirken, bir fincana denk gelen muz porsiyonu yaklaşık 105 kalori içerir.

Yaban mersininde ayrıca C ve K vitaminleri ve manganez de bulunur. Manganez, vücudun bağ dokusu ve kemik oluşturmasına yardımcı olan ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir eser mineraldir.

Gıda Üretimi, İşleme ve Beslenme dergisinde 2023 yılında yayınlanan bir inceleme, yaban mersini içindeki bitki bileşiği polifenollerin kan şekerini iyileştirerek diyabet riskini azaltabileceğini öne sürdü.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ