İki ayda karpuz kadar olan dev tümör

İstanbul’da yaşayan 21 yaşındaki Burak Aktaş’ın kalbini 12 santim sağa kaydıran 6.5 kiloluk dev tümör doktorlarını bile şaşırttı.

İki ayda karpuz kadar olan dev tümör

iki ayda karpuz kadar olan dev tumor 1t4tGWPC

İstanbul’da yaşayan Burak Aktaş (21),Aktaş, geçen temmuz ayında işe girmek üzere sağlık raporu almak için hastaneye gitti. Her şey yolundaydı ve raporunu alarak iş başı yaptı. Bir ay geçmeden nefes darlığı, halsizlik, öksürük gibi şikayetlerle başka bir hastaneye gittiğinde ise deyim yerindeyse şok yaşadı. Sol göğüs boşluğunda portakal büyüklüğünde bir kitle tespit edilmişti.

dha1.1 24057259

REKLAM ALANI

KALBİNİ 12 SANTİM SAĞA KAYDIRDI

Yapılan biyopside tümörün akciğer kaynaklı olmadığı, henüz cenin aşamasında eşey hücrelerinin farklılaşmasıyla gelişen “immatür teratom” teşhisi kondu. Kitleyi küçültmek için kemoterapi uygulansa da tam tersine tümör iki ay içinde neredeyse 10 katına çıktı ve büyük bir karpuz boyutuna ulaştı.

dha5.1 24057262

Sol akciğerinin yüzde seksenini kağıt gibi ezen, kalbini göğüs duvarında 12 santim sağa kaydıran ve hem kalbe hem beyne giden ana damarlara baskı yapan 6.5 kilo ağırlığındaki dev tümör, Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi ekiplerinin birlikte girdiği operasyonla başarılı şekilde çıkarıldı.

dha3.1 24057261

Operasyon sırasında Aktaş’ın kalbi normal yerine çekildi, sol akciğerin üst lobu alındı, ezilen alt lobu ise anestezi ekipleri tarafından pozitif basınçla yeniden şişirildi. Ameliyatı gerçekleştiren ekipten Prof. Dr. Erdal Taşçı, Aktaş’ın göğüs boşluğunun neredeyse tamamını kaplayan 6,5 kiloluk tümörün teratom (eski Yunancada canavar tümör) türlerinden biri olduğunu ve embriyonik hücrelerden kaynaklandığını kaydetti.

dha2.1 24057258

Oğlunun hastalığını öğrendiğinde şok yaşadıklarını belirten baba Sadi Aktaş, “Tümörün o kadar büyük olduğunu duyunca çok şaşırdık. 3 aydır sırt üstü hiç yatamadı, ameliyattan sonra rahat bir nefes aldı ve rahat bir uyku uyuyabildi” dedi.

Burak Aktaş ise 3 aydır hayatının çok zor geçtiğini anlatarak şunları söyledi: “Ameliyattan önce ne yatabiliyordum, ne uyuyabiliyordum. Erdal hocamın sayesinde şu an hayatım düzene girdi.” (DHA)


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ