Corona virüsü belirtileri neler, covid hala var mı?

Geçtiğimiz yıllarda küresel salgın haline gelen ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan corona virüs kış aylarının etkisini göstermesiyle yeniden gündeme geldi. Corona virüs belirtileri soğuk algınlığına benzerken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar sıklıkla görülüyor.

Corona virüsü belirtileri neler, covid hala var mı?

corona virusu belirtileri neler covid hala var mi TNimCsUB

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölmesine sebep olan corona virüsü son dönemde yeniden etkisini göstermeye başladı. Corona belirtileri arasında boğaz ağrısı, kuru öksürük, aşırı yorgunluk, hafif kas ağrıları ve gece terlemeleri en belirgileri olarak dikkat çekiyor. Yaşlara göre farklılık gösterebilen omicron belirtileri cinsiyete göre değişebiliyor.

COVİD BELİRTİLERİ NELER?

1 Boğaz ağrısı
2 Öksürük
3 Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı
4 Değişen koku alma duyusu
5 Baş ağrısı
6 Hapşırma
7 Ses kısıklığı
8 Ateş

Daha az veya nadir görülen belirtiler ise şu şekilde;

– Deri döküntüsü
– Ağızda veya dilde değişiklikler- ağızda şişme ve dilde veya ağız ve dudakların iç yüzeyinde ülserler gibi
– Kızarmış ve ağrılı el veya ayak parmakları
– İshal
– Boğuk bir ses
– Kaşıntılı veya kırmızı gözler

coronavirusbeliritlerishu3jpg

COVİD NASIL BULAŞIR?

COVID-19 ve varyantları solunum damlacıkları yoluyla yayılır. Bu damlacıklar, bir kişinin hapşırması veya öksürmesi sırasında havaya salınır ve başka bir kişinin nefes alması veya göze veya burnuna dokunması yoluyla bulaşabilir.


BELİRTİLERİ KADINLARDA FARKLI, ERKEKLERDE FARKLI

Bulaşıcı hastalık uzmanı Dr Sachin Nagrani araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada “Akut bir semptom olarak, yorgunluk corona virüsü enfeksiyonunun erken bir belirtisi olabilirken, kolayca başka nedenlere de bağlı olabilir.” dedi. Nagrani, kadın ve erkeklerin aynı belirtilerden şikayetçi olmadıklarını sözlerine ekledi.

Nagrani ayrıca, “Birçok Covid-19 vakasında hiçbir semptoma rastlanmadığını ve bu durumun, virüsün kolay yayılmasını sağladığını hatırlamak da önemlidir.” dedi.

Daha önce yapılan araştırmalarda, corona virüsüne yakalanan kadınların, uyku sorunları, kaygı, adet düzensizlikleri, mantar enfeksiyonları ve saç dökülmesi ile karşılaşma olasılığı daha yüksekken, erkeklerin genellikle nefes darlığı problemi yaşadığı ortaya çıkmıştı.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ