Yaz aylarında daha fazla bebek doğmasının sebebi ortaya çıktı

İstatistiklere göre, yaz aylarında daha fazla kadın doğum yapıyor ve bu “bebek patlaması” da kış aylarıyla ilişkilendiriliyor. Ancak uzmanlar bunun sebebinin soğuk havalarda daha fazla cinsel ilişkiye girilmesiyle ilgisi olmadığını belirtiyor.

Yaz aylarında daha fazla bebek doğmasının sebebi ortaya çıktı

yaz aylarinda daha fazla bebek dogmasinin sebebi ortaya cikti q3LGbPF9

Çeşitli veriler, ağustos ayının sonunda daha fazla bebeğin doğduğunu işaret ederken buna bağlı olarak da kış aylarında soğuk havalarla ilgili olarak çiftlerin daha çok beraberlik yaşadığını düşünülüyor.

Ancak araştırmalar, yaz sonunda artan doğum oranlarının daha fazla cinsel ilişkiye girilmesinden kaynaklanmadığını öne sürüyor.

Obstetrics & Gynecology dergisinde yapılan bir araştırma, sperm kalitesinin kış aylarında yaza göre arttığını gösterdi.

Araştırmacılar, normal sperm üretimine sahip erkeklerin kış ve ilkbahar başlarında en sağlıklı spermlere sahip olduğunu, bahar sonundaki 68 milyon sperme kıyasla 70 milyon sperm ürettiğini buldu.

Kışın üretilen spermler, bahardakilerden de daha hızlıydı. Daha hızlı spermin kadının yumurtasına ulaşma olasılığı daha yüksektir, bu da hamile kalma şansını artırır. Ek olarak, kadının yumurtalığı da yılın bu aylarında spermlere daha duyarlı hale geliyor.

Araştırmacılar, “Sonuçlarımıza göre, meni kışın daha iyi performans gösteriyor. Düşük sperm sayısına bağlı kısırlık vakalarında mevsim tercihleri de göz önüne alınmalı” diye yazdı.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ