Milletvekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama

Gezi davası kapsamında tutuklu bulunan ve milletvekilliği düşürülen Can Atalay, “Onlar ‘bitti’ dediler diye ben görevimi yapmaya çalışmaktan geri mi duracağım? Asla” dedi ve zor koşullarda da olsa Hatay için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Milletvekilliği düşürülen Can Atalay’dan ilk açıklama

milletvekilligi dusurulen can atalaydan ilk aciklama 8cFr2bYI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına mahkum edildiğine ilişkin karar TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Atalay’ın milletvekilliği kararın okunmasının ardından düştü.

Halen Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu bulunan Can Atalay, sosyal medya platformu X üzerinden gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı.

“BU DA OLDU, BUNU DA YAPTILAR”

Atalay, “Yurttaşlar, Bu da oldu, bunu da yaptılar. Anayasa’nın açık; hiçbir kuşkuya yer bırakmayan hükümlerine karşın seçilmiş Hatay milletvekilinin milletvekilliğini düşürdüler” diye başladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

– “Hukuk tanımazlığın, kuralsızlaşmanın bu boyutlara gelmesine yine de şaşırıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu suça ortak edilebilmesine onun adına üzülüyorum. Kimin hangi hakkı, hangi yetkiyi nasıl kullanacağının öngörülemediği; kuralsızlığın egemen olduğu bu halin memlekete vereceği zararlardan ülkem adına endişe duyuyorum. Türkiye, bu kuralsızlık, hukuksuzluk deli gömleğine sığmayacak. Hep beraber göreceğiz…

“YIKILMIŞ KENTİN ORTASINDA OY KULLANAN İNSANLARA BORÇLUYUM”

– Peki onlar ‘bitti’ dediler diye ben görevimi yapmaya çalışmaktan geri mi duracağım? Asla! Ülkeme, Hatay halkına, yıkılmış bir kentin ortasında oy kullanan insanlara karşı borçluyum. Zor koşullarda olsa da olanaklarımız çok sınırlı olsa da başta Hatay ve deprem bölgesi olmak üzere; halkımızın, emeği ile geçinen yurttaşlarımızın meramına tercüman olmaya çalışacağım. Eksik ve gediklerimin sorumlusu özgürlüğümü engelleyenlerdir. Başta Hataylılar olmak üzere tüm yurttaşlarımın durumu açıklıkla gördüğüne inanıyorum.

“YARINDAN İTİBAREN ANA GÜNDEMİMİZ BUDUR”

– Tam bir hafta sonra 6 Şubat. Yarından itibaren ana gündemimiz budur. Uygulamaya bulaşmak istemeyenler, kendini dışında tutmak isteyenler varmış… Uygulamayı bir arayış olarak takdim edenler varmış… Milletvekillerinin haklarını korumaktan birinci dereceden sorumlu olan TBMM Başkanı yurt dışına gitmiş… Başka biçimde takdim etseler de başka yere baksalar da başka yere gitse de, imzaları olmasa da tarihe Anayasa’nın askıya alınmasına ortak olanlar olarak geçecek. Saygılarımla yurttaşlarıma duyururum… Şerafettin Can Atalay Seçilmiş Hatay Milletvekili.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ