Bilimsel araştırma: Yağ oranına göre ölçüm obez kişi sayısını fırlattı

İtalya’da yapılan bir araştırma, boy-kilo oranı yerine vücut yağı baz alındığında, milyonlarca orta yaşlı insanın obez olduğunu ortaya çıkardı.

Bilimsel araştırma: Yağ oranına göre ölçüm obez kişi sayısını fırlattı

Bilim insanları, obezite için yeni ve daha düşük bir sınır değerinin kullanılmasının daha doğru bir tablo ortaya çıkaracağını söylüyor.

Yaşla birlikte, genellikle kiloda herhangi bir değişiklik olmaksızın, bel bölgesindeki organların çevresinde kaslar azalır ve yağlar birikir. Buradaki zorluk, obeziteyi kolayca tarayabilecek bir araç bulmaktır.

İnsanların ağırlığını sınıflandırmak için genellikle, vücut kitle indeksini (VKİ) kullanılıyor, bu, bir yetişkinin kilogram cinsinden ağırlığının, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesi anlamına geliyor.

REKLAM ALANI

Ancak Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen bu yöntem, yağ, kas ve kemik arasındaki farkları sunmuyor.

shutterstock1663130797 1jpg vhdOPU0yekGNwFMKs8yJgA

“KULLANILAN ÖLÇÜM DEĞİŞMELİ”

İtalya’nın Roma kentindeki Tor Vergata Üniversitesi liderliğinde 40-80 yaş arası 4.800 yetişkin üzerinde yapılan ve Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan bir araştırma, vücut yağ yüzdesini ölçtü.

VKİ açısından erkeklerin yüzde 38’i ve kadınların yüzde 41’i, 30’un (obez) üzerindeydi; ancak vücut yağ yüzdeleri taramalar kullanılarak hesaplandığında yüzde 71 ve yüzde 64’ünün obez olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, gelecekte obeziteyi tanımlamak için 27’lik bir VKİ değerinin kullanılması gerektiğini söyledi.

VKİ ölçülerine göre, 18,5-25’in sağlıklı bir kiloya işaret ettiği, 25-29 arası fazla kiloyu, 30 ve üzeri ise obez olunduğunu işaret ediyor.

HASTALIK RİSKİ ARTIYOR

Araştırmada yer alan, Prof. Antonino De Lorenzo, “Obezite taraması için Dünya Sağlık Örgütü standardını kullanmaya devam edersek, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler de dahil olmak üzere obezite ile ilişkili hastalıklar açısından risk altında olan birçok orta yaşlı ve yaşlı yetişkini kaçıracağız.”

“Klinik ortamlarda ve obezite kılavuzlarında bu yeni VKİ sınır noktasının belirlenmesi, milyonlarca yaşlı yetişkinin potansiyel sağlığına faydalı olacaktır” dedi.

Araştırmacılar, tek başına vücut yağ analizinin de kesin bir ölçüm olup olmayacağı açık olmadığını da ekledi.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ