Yapacağınız tek bir hareket cinsel hayatınızı harekete geçirebilir

Spor salonunda fiziksel olarak hareket etmek, yatak odasında da fiziksel olarak daha aktif olmanıza yardımcı olabilir. Uzmanlar, daha iyi bir cinsel yaşam için yapabileceğiniz egzersizi paylaşıyor.

Yapacağınız tek bir hareket cinsel hayatınızı harekete geçirebilir

ABD merkezli seks terapisti Dr. Rachel Zar, günlük plank hareketlerinin çekirdek kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olabileceğini, bunun da seks sırasında daha kolay hareket etmenize yardımcı olduğunu ve çeşitli pozisyonlarda stabilitenizi artırdığını söyledi.

Indiana Üniversitesi’nden 530 kadın üzerinde 2011 yılında yapılan bir araştırma, bazı kadınların karın egzersizleri yaparken bile uyarıldığını ortaya çıkardı.

ABD’li pelvik taban uzmanı Janelle Howell da, günde bir plank yapmanın, yalnızca on saniye sürse bile, çekirdek kaslarınızın gücünüzü büyük ölçüde artıracağını söyledi.

REKLAM ALANI

shutterstock1653772756jpg L0nqh 9qt0C e37GdhbIbQ

ÜNLÜLERİN DE GÖZDESİ…

Ünlüler de sıklıkla bu tür egzersizleri teşvik ediyor. Yoga eğitmeni ve aktör Alec Baldwin’in eşi Hilaria Baldwin, 2023’te doğumdan sonra pelvik sağlığına yardımcı olan temel egzersizleri yaptığı bir Instagram Reels’ı paylaştı.

Baldwin, bu egzersizleri yapmanın çocuğunun doğumundan bu yana yaşadığı bel ağrısını hafiflettiğini söylüyor.

Pelvik tabanınız, cinsel organlarınız ve anüsünüzün çevresinde ve arasında bulunan yoğun bir kas sistemidir. Hem erkekler hem de kadınlar için idrar, dışkı ve uyarılma için önemlidir.

Çok zayıf veya çok sıkı olması nedeniyle işlevsiz hale gelebilir; bu nedenle fizyoterapistler, semptomlarınıza göre farklı egzersizler önerir.

Chicago Üniversitesi jinekologlarına göre yaklaşık her üç kadından birinde yaşamları boyunca bir çeşit pelvik taban disfonksiyonu gelişiyor.

Ancak Glasgow’da çalışan pelvik sağlık fizyoterapisti Dr. Kate Lough, halk arasında Kegel egzersizleri olarak bilinen pelvik taban egzersizleri yapmanın, bu kasları güçlendirmeye veya gevşetmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Dr. Lough ayrıca, “Altı ay boyunca spor salonuna giderseniz bir fark görürsünüz, omuzlarınız ve bacak kaslarınız daha iyi hale gelebilir; aynı durum pelvik tabanınız için de geçerlidir” dedi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ