Köroğlu, “Popülist Değil Gerçekçiyiz”

KÖROĞLU, “POPÜLİST DEĞİL GERÇEKÇİYİZ” KÖROĞLU’NDAN YENİ KENTSEL DÜZEN PLANI AÇIKLAMASI Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı İbrahim Emre Köroğlu, önemli projeleri arasında yer alan ‘Kentsel Düzen Planı’ ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Adaylığını açıkladığı günden itibaren seçim çalışmaları ile dikkat çeken Emre Köroğlu, gençlik yıllarından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi’nde aldığı çeşitli görevlerin […]

Köroğlu, “Popülist Değil Gerçekçiyiz”

409200825 10161249468897700 3244537039801437856 n

KÖROĞLU, “POPÜLİST DEĞİL GERÇEKÇİYİZ”

KÖROĞLU’NDAN YENİ KENTSEL DÜZEN PLANI AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı İbrahim Emre Köroğlu, önemli projeleri arasında yer alan ‘Kentsel Düzen Planı’ ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Adaylığını açıkladığı günden itibaren seçim çalışmaları ile dikkat çeken Emre Köroğlu, gençlik yıllarından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi’nde aldığı çeşitli görevlerin yanı sıra iş hayatında da gerçekleştirdiği proje bazlı çalışmalar ile de tanınan bir isim.

“TEK ADAM DEĞİL, KATILIMCI BİR YÖNETİM”

Bodrum Belediye Meclis Üyesi olarak da bir çok görevi üstlenen ve başarılı projelere imza atan Köroğlu’nun Bodrum’da yaşamanın önemiyle başladığı açıklaması şu şekilde;

“Değerli Bodrumlular,

Bodrumda yaşamanın, Bodrumda nefes almanın, Bodrumda güne başlamanın; Bir ayrıcalık olduğunu düşünüyor ve sizler gibi; bu eşsiz kasabayı çok seviyorum. Cennet doğamızı, cennet koylarımızı savunmak, kültürel ve tarihsel mirasımızı korumak adına çıktığım bu yolda önemli bir tespitimi sizlerin de dikkatine sunmak istiyorum.

Yerel yönetimler, bir tek adamın zihin sınırlarını aşan sorunlar karmaşası içinde boğuluyor. Buradan hareketle, bir kenti yönetmek, o kentin insan sermeyesine, yani sizlere; aklı, bilimi önceleyen toplumsal bir birikime ve pratiğe ihtiyaç duyuyor diye ifade etmek en doğru değerlendirme olacaktır.

Bu görüşler doğrultusunda çözüm odaklı bir belediyecilik İçin; “Kişi değil kadro siyaseti”, “Tek adam değil katılımcı bir yönetim”, “Sözde değil özde kolektif bir aklı model almak”, günümüzün kaçınılmaz bir gerçeğidir.”

BODRUM İÇİN YENİ BİR GELECEK PLANI…

‘Kentsel Düzen planı’ ile Bodrum’un hedeflerine ulaşmasının kaçınılmaz olduğunun dikkat çekildiği açıklamanın devamı şu şekilde;

“Yaşadığımız bu eşsiz kentin kültürel ve tarihsel zenginliğini, farklı kültürlere sunduğu huzur ve özgürlük ortamını, günümüzün özgün ve çağdaş değerleriyle buluşturabildiğimiz bir Bodrum hedefini ortaya koyan; yeni bir ‘Kentsel Düzen Planı’nın ana hatlarını sizlerle paylaşmak istedim.

Şunu bilmelisiniz ki; kentini seven, kentini koruyan, kenti için sorumluluk alan bir anlayışı; Bodrum’da hep birlikte inşa edeceğimize yürekten inanıyorum. Yeni Kentsel Düzen Planı; özünde, planlı, özenli ve saygılı olma ilkeleriyle hazırlanmış, Bodrum için Yeni Bir Gelecek Planıdır.”

‘Korumacı olmak’ fikriyle hareket etmemiz ve ‘sadakatle bu kente bağlılıkla’ konuşmamızın altında yatan gerçeklik; sürdürülebilir bir yaşamın ve bu yaşam formunun mümkün olduğunca bütün olarak geleceğe taşınması anlamına geliyor. Mavisi- Yeşili, Kültürü – Tarihi ve tüm canlılarıyla…

İşte, bunun için öncelikle bir Kent Envanterine ve sonra da buna bağlı olarak kent planlamasına acil olarak ihtiyacımız var. Burada amaç, yerel yönetimlerin, geçmiş tecrübelere, sezgilere ve sübjektif kriterlere dayalı karar alması yerine, verilere dayalı, bilimsel yöntemler ile karar mekanizmalarını çalıştırması, alınacak kararların etkinliğinin artırılmasıdır.

Yani ‘Kent Envanteri’ ile sağlanan veriler ve sonuçlar; Bodrum için Bodrum halkıyla birlikte karara bağlanacaktır.

Bu bilgiler paralelinde Yeni Kentsel Düzen Planı; Doğru veriler ışığında yapacağı tespitlerle, Bodrum’un ‘popülizmden arındırılmış’ gerçekçi ihtiyaçlarını belirleyecek, bilgi, deneyim ve bir program dahilinde, belirlenen ihtiyaçların karşılanması akılcı bir biçimde projelendirilecek ve kent kaynakları kent için verimli bir şekilde kullanılacaktır. Bodrum için ‘Yeni Kentsel Düzen Planı’nın ana esasları bu şekildedir.”

ÜRETİMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ…

Üretmeden tüketmenin mümkün olmadığını belirten Köroğlu, açıklamasını şöyle tamamladı;

“Saygıdeğer Bodrumlular, Bodrum sadece sosyo-ekonomik olarak sektörel bir planlamaya yani tarım, turizm ve buna bağlı imar planlaması yani arazi kullanımı konuları yanında, yaşamsal önemde olan Mavi Altın; su gibi, enerji gibi doğal kaynaklarını da korumanın ve sürdürebilir kılmanın yollarını aramak ve bulmak zorundadır. Bu zorunlulukla acil olarak yeni bir anlayışa ve bir davranış dönüşümüne ihtiyacımız var. Tüketerek, tüketmeye devam ederek daha fazla devam edemeyiz.

Sizlere ne kadar ‘kırk yıldır yapılamayanı yaptık’ denilse de bunun böyle olmadığını bildiğinize, görebildiğimize eminim. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek yerine bizim atacağımız en önemli adım, günümüzün gerçekleri ve verileriyle ile geleceği planlamak ve ardından kentin kaynaklarını popülizme heba etmeden kentin ihtiyaçları için kullanmak olacaktır.

Bir başkan adayı olarak, bugün tatlı, mutlu, hülyalı vaatler verebilirim. Fakat şunu içtenlikle söylemeliyim, size ben vaatler değil, ancak sözler verebilirim. Önceden öngörülmemiş, yatırım planlaması yapılmamış, kaynağı sağlanmamış hiçbir işe sizin paranızı harcatmayacağımın sözünü veriyorum.

Son söz olarak, miras yedi değil miras bırakan bir yönetim olacağımızı tekrar ifade etmek istiyorum. Saygılarımla… Her şey Bodrum’la güzel, Bodrum sizinle güzel.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ