Bu Besinler, Sizi Depresyondan Çıkaracak: Doğal Serotonin Arttırıcılar

Bugün sizlere sizi kış depresyonundan kurtaracak 7 gıdayı sunuyoruz: Bitter çikolata Çikolatanın bizi mutlu etmesi kimseyi şaşırtmayabilir ama özellikle bitter çikolata ruh halinizi iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu tatlı lezzetin tadını çıkarmak …

Bu Besinler, Sizi Depresyondan Çıkaracak: Doğal Serotonin Arttırıcılar

bu besinler sizi depresyondan cikaracak dogal serotonin arttiricilar

Bugün sizlere sizi kış depresyonundan kurtaracak 7 gıdayı sunuyoruz:

Bitter çikolata

ikolata

Çikolatanın bizi mutlu etmesi kimseyi şaşırtmayabilir ama özellikle bitter çikolata ruh halinizi iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu tatlı lezzetin tadını çıkarmak, vücutta doğal bir ruh hali arttırıcı olan endorfin salınımını uyarabilir. Ayrıca bitter çikolata, mutluluk duygusuna katkıda bulunan serotonin seviyesini artıran bileşikler içerir.

Yağlı balık

somon

somon

Somon ve alabalık gibi yağlı balıklar , serotonin ve dopamin düzeylerini artıran omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu hormonların seviyelerinin arttırılması daha iyi bir genel ruh haline katkıda bulunur. Bu lezzetli balıklardaki sağlıklı yağlar, optimal beyin fonksiyonu için önemlidir.

Muz

muz

Muz, serotonin düzeylerini artırıcı etkisi olan triptofan ve amino asitler gibi faydalı besinlerle doludur. Bu faydaları sayesinde muz ruh halini iyileştirebilir ve hatta depresyon semptomlarını azaltabilir.

Orman meyveleri

orman meyveleri

Meyveler, oksidatif stres ve iltihaplanmayla mücadele eden antioksidanlar açısından zengindir ve bu da sonuçta ruh halinizin daha iyiye doğru değişmesine katkıda bulunabilir. Antioksidanların yanı sıra dopamin üretimini destekleyen C vitamini de içerirler.

Probiyotikler

tursu

Bazen bağırsak sağlığının ruh halimizi nasıl etkileyebileceğini düşünmüyoruz. Yoğurt ve fermente gıdalar gibi probiyotik açısından zengin gıdalar bağırsak fonksiyonunu ve sağlığını iyileştirir, bu da ruh halimizi ve mutluluğumuzu etkileyebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler

yesil sebze

Ispanak, lahana, pazı ve diğer yapraklı yeşillikler, serotonin ve dopamin sentezi için gerekli olan ve ruh halinin iyileşmesini ve mutluluk duygularını doğrudan etkileyen bir B vitamini olan folat içerir. Yeşil yapraklı sebzelerin sık tüketimi de stres düzeylerini azaltabilir.

Fındık ve tohumlar

kuru yemis

Badem , ceviz ve ayçiçeği çekirdeği gibi kabuklu yemişler ve tohumlar temel besinlerle doludur. Dopamin üretimine yardımcı olan bir mineral olan magnezyum içerdikleri bilinmektedir.


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ